Svētku ziņas

Rīga: citādajos svētkos iesaistās arī bērni ar īpašām vajadzībām

Svētku ciklu noslēdzam galvaspilsētā, tiekoties ar Rīgas Kultūru vidusskolas jaukto kori, mūsdienu deju studijas “Ritms” dejotājiem, kā arī mūzikas un deju jomas vadītājām bērniem ar speciālām vajadzībām, kuri arī piedalījušies šo citādo dziesmu un deju svētku veidošanas procesā.

Otro reizi Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos pārstāvēta mūsdienu deja. Kolektīviem, kas strādā šajā estētikā bija iecerēts lielkoncerts “Augstāk par zemi”, e-svētku formātā nolemts izdejot tā repertuāru, to, protams, filmējot. Viens no kolektīviem, kas aktīvi gatavojas priekšnesuma iemūžināšanai, ir deju grupa “Ritms”.

Mūsdienu deja ļauj dejā pārvērst jeb ko, tu stāsti stāstus caur savām kustībām, tā šo žanru raksturo studijas “Ritms” audzēknes. Dejotāji nekur, atzīst, ka ir priecīgi darboties kopā kāda jēgpilna mērķa vārdā un baudīt tādu procesu, kāds šobrīd iespējams. Studija no savām telpām šobrīd pārcēlusies uz netālās skolas stadionu, kur arī tiekamies ar dejotājām un Deju studija “Ritms” vadītāju, horeogrāfi Elīnu Gaitjukeviču.

Viņa atzīst, ka “juku laikiem” ir iziets cauri un dejotāji ir priecīgi piedalīties filmēšanā, jo tas ir mērķis, kam gatavoties. Un mērķis ir svarīgs,jo tad ir motivācija strādāt. Dejotājas arī ir gandarītas, ka varēs filmēties un piedzīvot daļiņu no lielās ieceres. Un šis būs citāds piedzīvojums, ko atcerēties.

Interesants piemērs, kā uzturēt dzīvu dziesmu svētku garu, ir Rīgas Kultūru vidusskolas jauktais koris, kas diriģenta Kriša Pozemkovska vadībā jau pagājušā gada nogalē ar zoom platformas starpniecību izveidojuši popūriju no vairākām svētku repertuāra dziesmām. Tas piedzīvojis popularitāti sociālajos tiklos. Par kori stāsta tā dziedātāji un diriģents. Dziedātāji atzīst, ka korim ir brīnišķīgs diriģents, kas veido foršus projektiņus. Bet koris ir dažāds ar dažādiem talantiem.

“Viņi ir atsaucīgi, ja māk pareizi pasniegt idejas, kas varbūt pirmajā mirklī šķiet lielākas, nekā  varētu pacelt. Kad šī atsaucības dzirksts parādās, tad tā pārņem visus,” gandarīts Krišs Pozemkovskis. Neiztiek bez lejupslīdes brīžiem, bet, kad vajag, visi savācas.

Kopš 2010.gada Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos īpašā koncertā Vērmanes dārzā pulcējas un savu programmu svētkos piedalās arī speciālo skolu audzēkņi. Kopā ar citiem Vērmanes dārza koncertu un svētku projektu visu šo laiku veido mūzikas kolektīvu vadītāja Elga Pole-Polīte un Regīna Grebežniece, kas vada projekta deju kolektīvus. Viņas stāsta par šīm norisēm, neslēpjot, ka gan skolotāji, gan īpašie bērni skumst par lielo svētku klātienes notikumu neesamību. Sarunā piedalās viņu audzēkne Gaismas skolā, muzikāli īpaši talantīgā Marta Rancāne.

“Dziesmu svētku kustība šo bērnu attīstībai ir milzīgs grūdiens, milzīga emocionāla katarse. šiem bērniem dziesmu gars un emocionālais virmojums ir kaut kas ļoti īpašs, ko mēs varam tikai sajust, ne aprakstīt un pateikt,” atzīst Elga Pole-Polīte.

Regīna Grebežniece piebilst, ka Vērmanes dārzā vienmēr bijušas radošas nodarbības, kur varēja smelties idejas no citiem, kā strādāt ar īpašajiem bērniem.

Regīna Grebežniece arī atzīst, ka  tiem, kas piedalījušies iepriekšējos svētkos, ir žēl, ka to nav šoreiz, savukārt mazie dziedātāji ir degsmes un apņēmības pilni gatavoties nākamajiem svētkiem. Jo tā ir ne tikai kopīga muzicēšana, bet arī iespēja iegūt jaunus draugus.