Svētku ziņas

Tautas deju lielkoncerta “Saule vija zelta rotu” repertuāra pirmais modelēšanas koncerts

8. jūnijs

8.jūnijā  Siguldas Kultūras centrā “Siguldas devons” notika XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku Tautas deju lielkoncerta “Saule vija zelta rotu” repertuāra pirmais modelēšanas koncerts, kurā piedalījās 500 dejotāju.

“XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku Tautas deju lielkoncerta “Saule vija zelta rotu” mākslinieciskās idejas pamatā ir vainags – aplī sasietu ziedu vai lapu vītne, apļveida galvas rota, ko valkāt un nēsāt. Saules un rasas vainags, ziedu vainags, koku vainags ir rota, ko dabas māte mums ceļ priekšā klusi un nemanāmi. Vainags ir rota, ka piestāv ikvienai meitai un puisim Jāņos. Tā ir rota ikdienas svētkos – Lieldienās, Ziemassvētkos, spāru svētkos. Lielkoncerta laikā četrās pīnēs tiks izdejots Saules gads no Jāņiem līdz Jāņiem, parādot, ka mūsu senči ir svinējuši ne tikai Vasaras saulgriežus jeb Jāņus, Ziemas saulgriežus jeb Ziemassvētkus un Lieldienas, bet bijušas arī daudzas citas svinamās dienas – Miķeļa diena, Meteņi, Ūsiņi, Māras diena, Laidenes diena, Labrenča diena, Bārbalas diena. Gadskārtu svētki iet pa Saules ceļu, Saules ceļš vij zelta kroni. Latviešu gads sastāv no svinībām. Visu gadu svinam. Svinam Sauli,” par lielkoncerta ieceri stāsta režisors Reinis Suhanovs. Lielkoncertā tiks iekļautas 36 dejas, kuras veidojuši 24 dažādu paaudžu horeogrāfi.

Ziedu, Ražas, Sniega un Saule pīnes modelēšanas koncertā izdejoja gandrīz pustūkstotis 1.-12. klašu dejotāji no Cēsīm, Ķekavas, Lielvārdes, Rīgas, Siguldas, Vārmes, kuriem horeogrāfiskajās ainās pievienosies vidējās paaudzes deju kolektīvi, lai deju inscinējumos nestu vēstījumu par paaudžu pārmantojamību un tālāk nododamajām gara mantām.

Pirmo reizi tautas deju lielkoncertu vēsturē dejotāji dejos nevis fonogrammas, bet dzīvās mūzikas pavadībā – arī modelēšanas koncerta muzikālo daļu nodrošinās īpaši izveidots etnoorķestris grupas “Auļi” līdera, folkmūziķa un skaņu inženiera Kaspara Bārbala vadībā.

Lielkoncerta “Saule vija zelta rotu” mākslinieciskie vadītāji ir Indra Ozoliņa un Inga Pulmane, horeogrāfe inscinētāja – Dagmāra Bārbale, režisors un scenogrāfs – Reinis Suhanovs, muzikālais vadītājs – Kaspars Bārbals.

Foto: Ilmārs Znotiņš