Svētku ziņas

LMT Viedtelevīzijā būs skatāma dokumentālā filma un raidījumu cikls par Latvijas skolu jaunatnes norišu #dziedundejo2021 vasaras notikumiem


No 10. septembra Latvijas skolu jaunatnes norišu #dziedundejo2021 atbalstītāja – LMT Viedtelevīzijā sāksies pārraižu cikls, kas veltīts skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku tradīcijai un tās pavērsieniem 2021. gadā. 11.09. pirmizrādi piedzīvos dokumentālā filma par vasaras notikumu “Saulesvija. Citāds Dziesmu svētku gājiens”, turpmākajās nedēļās pirmizrādes piedzīvos arī piecu dokumentālo stāstu cikls “Citādi Dziesmu svētki”.

“Epidemioloģiskā situācija valstī noteica negaidītus pavērsienus Svētku norisē: pirms gada svētki tika pārcelti, bet šopavasar to tradicionālais ietvars transformējās svētkiem gatavoto māksliniecisko programmu pārtapšanā citos, drošākos formātos. Un tieši televīzijas platformas – sabiedriskais medijs un mūsu ilggadīgā atbalstītāja LMT Viedtelevīzija un LMT Straume – kļūs par simbolisku skatuvi, kurā iedzīvotāji varēs ieraudzīt plašo tradīcijas spektru!” stāsta VISC Neformālās izglītibas departamenta direktore, norišu izpilddirektore Agra Bērziņa.

“Radoši un aizrautīgi bērni un jaunieši, kas kļūst par Latvijas tradīciju vēstnešiem, ir milzīga mūsu valsts bagātība un vērtība, tāpēc LMT jau vairāk nekā divdesmit gadus atbalsta Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkus. LMT vienmēr vērsis skatu nākotnē, ieguldot izaugsmē, ilgtspējā un inovācijās visplašākajā to spektrā, kā arī uzsvēris nepieciešamību kopt kultūrvēsturisko mantojumu. Priecājos, ka sarežģītos un ikvienam neierastos apstākļos spējam nodrošināt svētku sajūtas pārmantojamību ar viedo tehnoloģiju palīdzību, un esmu pārliecināts, ka ikviens izaicinājums var kļūt par iedvesmu jauniem un radošiem risinājumiem – gan mākslā un kultūrā, gan tehnoloģiju attīstībā”, teic LMT prezidents Juris Binde.

No 12. līdz 29. jūlijam Latviju caurvija Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norišu #dziedundejo2021 pirmais notikums “Saulesvija”. No tradicionāla klātienes notikuma – svētku dalībnieku gājiena Rīgā – laikmeta nosacījumu vadīts, tas aizvija daudz garāku ceļu, līdzīgi kā pats svētku tapšanas stāsts ir izvērties par sarežģītu ceļu trīs gadu garumā.

Ceļš “Saulesvija” tika veidots kā klātienes mirkļu un video fiksējums norisēs, kurā svētki ikvienā pašvaldībā stundas garumā īpašais svētku vēstnesis kopā ar atraktīvu ceļotāju -sveicinātāju nodeva svētku organizatoru pateicības un dāvanas ikvienam, kas gatavojās XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem. Ierasti ir bijis, ka svētku dalībnieku gājienā cauri Rīgas centram dodas visu Latvijas pašvaldību delegācijas ar saviem kolektīviem, pašvaldības vadību, karogiem un vimpeļiem, ceļa malā viņus uzmundrina un sveic skatītāji, kā arī īpaši sveicinātāji, gājienu ievada svētku rīkotāju un valsts vadītāju rindas, kas vēlāk kādā vietā sagaida un visus dalībniekus sveicina.Šoreiz viss bija otrādi – delegācijas bija savās mājās, bet svētku organizatori un sveicinātāji pieripoja klāt – ar svētku auto un ripināmiem objektiem – saulesripām. Katras dienas reportāžas ir skatāmas Svētku sociālo tīklus profilos, portālā lsm.lv un LMT Viedtelevīzijā.

“Saulesvijai” līdzi devās arī filmēšanas grupa režisora Paula Dombrovska vadībā, kas ceļā pavadīja visas 14 dienas. Īsfilma ir kā laika kapsula, kurā varam vērot ar kādiem izaicinājumiem savas misijas ceļā sastapās komandas, un vai prieks bērnu acīs un sirdīs ir tikpat liels, kā tiekoties kopīgos pasākumos visas nedēļas garumā Rīgā. “Vienlaicīgi filma ir unikāla liecība par šo laiku, kurā ir nenoteiktība, mainība. Ja ceļā devāmies ar ideju veidot filmu ar caurviju motīvu, ka dzīvē melnrakstu nav, viss notiek šeit un tagad, tad ceļojuma beigās sapratām, ka šis ceļš un darbs ir par iekšējām vērtībām, kas mūs vieno, dod impulsus un veido ikvienu sabiedrības locekli,” akcentē režisors Pauls Dombrovskis. Idejas autors un producents: Dzintars Dreibergs, režisors: Pauls Dombrovskis, montāžas režisore: Inese Kļava, operatori: Reinis Aristovs, Dāvis Drošs, Aleksandrs Okonovs, producente: Ilze Faļkovska, filmu studija Kultfilma.

Dokumentālo stāstu cikla “Citādi Dziesmu svētki” piecās uzlādējošās epizodēs Māra Sleja dodas pie Dziesmu un deju svētku dalībniekiem visā Latvijā. Sākuma punkts – Mežaparka Lielā estrāde, no kuras ceļš ved pie Svētku dalībniekiem visos Latvijas novados. Kolektīvu priekšnesumi, sarunas ar cilvēkiem uz vietas un dopings ceļa turpināšanai ir abpusējs, jo misijas apziņa ir būtiska! “Šie pēdējie gandrīz divi gadi, kas pagājuši kovidlaika ēnā, skar ikvienu no mums, arī Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku kolektīvus, to vadītājus, kuriem jau otro gadu pēc kārtas dziesmu svētki iet secen. Braukt ciemos pie bērniem visos Latvijas novados un ieraudzīt, sajust viņu neviltotās emocijas… Jo emociju un iespaidu tiešām ir daudz, bērni un jaunieši ir tik dažādi, arī šodienas pasaules izjūta katram ir sava. Vai ir cerība, ka Dziesmu svētku tradīcija viņos mājo un svētki tik drīz nepazudīs? Mēģināsim noskaidrot,” stāsta režisors Intars Rešetins. Idejas autors un producents: Dzintars Dreibergs, režisors: Intars Rešetins, raidījuma vadītāja: Māra Sleja, producente: Ilze Faļkovska, izpildproducente: Krista Sondore, operatori: Uldis Jancis, Jānis Šēnbergs, Raitis Valainis, Artis Pārups, skaņas ieraksta operatori: Arvīds Ceļmalis, Nauris Būda, drona operatori: Gvido Puķe, Āris Muitnieks, filmu studija Kultfilma.