Svētku ziņas

Paziņoti Dejas balvas nominanti. Mūža balva – Ingrīdai Edītei Saulītei un Haraldam Ritenbergam

8. janvārī Kultūras ministrijas organizētā tiešsaistes konferencē tika pasludināti nacionālas nozīmes apbalvojuma – Dejas balvas – pretendenti 12 nominācijās un mūža balvas dejas mākslā saņēmēji – dejas pedagoģe, horeogrāfe un Deju svētku virsvadītāja Ingrīda Edīte Saulīte un baletdejotājs, pedagogs Haralds Ritenbergs.

Balvai tika izvirzīti dažādu formātu dejas notikumi, klasiskajā un laikmetīgajā dejā atsevišķi tika izcelti arī horeogrāfi un dejotāji. Papildu izvirzīti nominanti kategorijās “Ieguldījums dejas mākslā”, ko piešķirs par sasniegumiem pedagoģiskajā, pētnieciskajā un organizatoriskajā darbā, kā arī kategorijā “Pārsteigums dejas mākslā”, kuras mērķis ir izcelt dejas robežu paplašināšanu un dejas sinerģiju ar citiem mākslas žanriem.

Pirmoreiz tiks pasniegta balva kategorijā “Dejas iestudējums bērniem un jauniešiem”. Visās nominācijās skatīts veikums divu aizvadīto gadu periodā. Sekojot aktualitātei – dejas transformācijām Covid-19 ierobežošanai noteiktajos sociālās distancēšanās apstākļos –, žūrija vērtēja arī balvai pieteiktos digitālos formātos tapušos projektus. Žūrijas priekšsēdētāja Agnese Andersone atzīst, ka žūrija saskārusies ar divu veidu izaicinājumiem: “Pirmkārt, dažādos dejas žanros bija ļoti atšķirīgs piedāvājums. Bija žanri, kuros bija daudz pieteikumu, un citi, kuros – maz. Otrs izaicinājums bija digitālie jauninājumi. Daudz domājām, kā tos vērtēt – veidot atsevišķu nomināciju vai vērtēt citu nomināciju ietvaros.”

Īpaši nozīmīgs notikums būs balvas par mūža ieguldījumu dejas mākslā. Šogad žūrija lēma par divu mūža balvu piešķiršanu. Pedagoģe un horeogrāfe Ingrīda Edīte Saulīte ir viena no Deju svētku spilgtākajām un aktīvākajām personībām, vairāku izdevumu un pētījumu par Deju svētkiem Latvijā autore. Haralda Ritenberga sasniegumi uz Latvijas Nacionālās operas skatuves, izdejojot baleta vadošās un spilgtākās lomas, kā arī vērtīgā pieredze kino jomā, bagātinājusi un veidojusi mākslinieka individualitāti, kas vēlāk izpaudusies pedagoģiskajā darbībā. 40 gadu garumā viņš bijis Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas vadītājs.

Katrs Dejas balvas laureāts saņems naudas balvu un mākslinieces Gintas Grūbes veidotu statueti. Dejas balvu rīko Latvijas Dejas informācijas centrs sadarbībā ar Latvijas Kultūras ministriju.

Vairāk par Dejas balvu un nominatiem: ŠEIT