Svētku ziņas

Aizvadīts pirmais XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku Mūsdienu deju lielkoncerta “Augstāk par zemi” modelēšanas koncerts

26. oktobris

2019.gada 26.oktobrī Zemgales Olimpiskajā centrā skatītājus pulcēja pirmais XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku Mūsdienu deju lielkoncerta “Augstāk par zemi” modelēšanas koncerts. Tajā vairāk nekā 700 dejotāju no sešām Latvijas grupām ar deju, rotaļu un mūzikas palīdzību parādīja sešu dzīves vērtību dažādas izpausmes gan tradīcijās, gan mūsdienās.

Koncerts sastāvēja no sešiem blokiem, katram no tiem esot veltītam konkrētai vērtībai un sastāvot no vairākām dejām. Dejotāji jauktos sastāvos skatītājiem parādīja būtiskākās radošuma, draudzības, līdzjūtības, skaistuma, gudrības un mīlestības izpausmes.  Katru no dejām muzikāli pavadīja dažādu pasaulē un Latvijā pazīstamu izpildītāju mūzika, kā arī Jelgavas popkora un popgrupas “Noslēpums” dalībnieku balsis. Koris gan papildināja izskanējušās kompozīcijas, gan darbojās kā stāstnieki, deju laikā izpildot muzikālas etīdes un izdejotajām vērtībām piesaistot zināmu skaitāmpantiņu rindas.

Katras vērtības deju priekšnesumi tika vizuāli papildināti gan ar dalībnieku tērpu izvēli, gan gaismu pielietojumu un izmantotajiem priekšmetiem. Piemēram, dejās par radošumu tika izmantoti kubi, no kuriem tika būvētas gan sienas, gan burti, uzsverot dažādas radošuma izpausmes. Skaistuma vērtība tika ilustrēta ar garu platformu, kuru kā modes skates mēli izmantoja greznos tērpos tērptas dejotājas. Savukārt dejas par līdzjūtību notika pustumsā, dejotājiem un koristiem izgaismojot laukumu ar rokās turētiem lukturīšiem. Katrā no dejām piedalījās jaukts dejotāju sastāvs, tomēr lielākoties tās notika konkrētu klašu grupu izpildījumā. “Augstāk par zemi” sešu bloku dejas izpildīja skolēni sākot no pirmās līdz pat divpadsmitajai klasei. Noslēgumā pēdējai dejai vienojās visi koncerta dalībnieki kopā.

Modelēšanas koncerts notiek, gatavojoties nākamajā gadā gaidāmajiem Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem. Šajā nedēļas nogalē notiekošie koncerti apvieno sešas grupas no četrām Latvijas pilsētām – Salaspils mūsdienu deju studiju “Buras”, Tukuma profesionālās ievirzes deju skolu “Demo”, VEF Kultūras pils deju grupas “Ritms” un Mūsdienu deju skolas “Vendija” audzēkņus no Rīgas, kā arī Jelgavas deju studijas “Benefice” un “Intriga”. Nākamā gada aprīlī gaidāma skate, kas noteiks dziesmu un deju svētku koncerta pilno sastāvu, ko papildinās vēl citi dejotāji.

Jāpiebilst, ka studijas “Benefice” vadītāja Annika Andersone ir arī koncerta mākslinieciskā vadītāja un viena no horeogrāfēm. Priekšnesumu bloku horeogrāfiju pārraudzīja arī to virsvadītājas Līga Ūbele, Emīlija Kolča un Helēna Juta Sarkisjane, kā arī individuālo deju horeogrāfi. Muzikālais producents – viens no Jelgavas popkora vadītājiem Uldis Timma. Literārā koncepta autore – Lolita Muižniece. Scenogrāfija – Ivars Pirvics un Jānis Pētersons.

Foto: Bilijs Locs
Pilnu koncertu foto galeriju skatīt šeit: https://billijs.pic-time.com/-augstakparzemi/gallery