Svētku ziņas

XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki būs klimatam draudzīgāki svētki

14. februāris 14. februāris

XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki būs klimatam draudzīgāki svētki

XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki tiks rīkots kā klimatam draudzīgs notikums, ieviešot virkni risinājumu, kas vērsti uz sabiedrības izglītošanu un izpratnes veicināšanu.

Svētku rīkotāji vērsīs dalībnieku un apmeklētāju uzmanību uz aktuālajiem klimata jautājumiem, aicinot izvērtēt savus ikdienas paradumus tādās jomās kā transports, ilgtspējīgas preces un pakalpojumi, pārtikas patēriņš, ūdens, mājoklis un paradumi tajā, kā arī iesaistīs ikvienu interesentu izglītojošās aktivitātēs.

“Viena no Svētku vērtībām līdzās radošumam un sadarbībai ir atbildība – mēs soli pa solim veidosim klimatam draudzīgus svētkus, domājot par to, kas vidē paliek pēc mums un mūsu svētkiem, un kopīgi rūpējoties par to, kādu iespaidu atstājam uz vidi kopumā,” stāsta svētku izpilddirektore Agra Bērziņa.

“Rūpīgi izvērtējot visas Svētku rīkošanas pozīcijas, meklējām tās, kurās varam kvalitatīvi ieviest klimatam draudzīgos risinājumus. Tos sajutīs teju ikviens, kurš piedalīsies vai apmeklēs Svētkus:

 • Lielu uzmanību pievērsīsim infrastruktūrai, lai uz lielākajām norises vietām būtu ērti doties ar velosipēdu vai skrejriteni, kā arī sabiedrisko transportu;
 • Savos pasākumos neizmantosim balonus un nerīkosim salūtus;
 • Dalībniekiem dāvināsim somiņas no otrreiz pārstrādāta materiāla un vairākkārt uzpildāmās ūdens pudeles;
 • Norišu vietās rūpēsimies par drošām dzeramā ūdens uzpildīšanas iespējām;
 • Īpašu uzmanību pievērsīsim arī materiāliem, no kuriem tiks ražota svētku atribūtika;
 • Arī Svētku suvenīru klāstā būs iespēja iegādāties lietas, kas darinātas no videi draudzīgiem materiāliem;
 • Ēdinātājiem norises vietās būs izvirzīti stingrāki noteikumi, kas vērsti uz atbildīgu iepakojuma un trauku izvēli;
 • Mūsu drukas materiāliem izmantosim tikai tādu papīru, kuram ir videi draudzīga materiāla sertifikāts;
 • Būs nodrošināta iespēja šķirot atkritumus. Un, protams, Svētku laikā būs iespēja apmeklēt izglītojošas aktivitātes par klimata jautājumiem.”

Svētku padomdevējs klimata jautājumos būs Pasaules Dabas fonds, sadarbībā ar kuru tiks realizēts Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstītais projekts “Klimatam pozitīvi XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki”.

Ar projekta atbalstu pirms svētkiem un svētku laikā, iesaistot Svētku dalībniekus un viesus, īpaša uzmanība tiks pievērsta videi draudzīgiem paradumiem. Katram svētku dalībniekam būs iespēja uzzināt, cik videi draudzīgs viņš ir un ko katrs var darīt labāk:

 • Šim nolūkam tiek radīts īpašs digitāls Klimata kalkulators skolēniem, kas atraktīvā veidā iesaistīs skolēnus un izglītos par klimatam draudzīgām rīcībām ikdienā; arī kolektīvi varēs uzzināt, cik zaļi tie ir, summējot dalībnieku rezultātus.
 • Pasākuma laikā tiks arī akcentētas videi draudzīgas izvēles un ieteikumi organizatoriem un novērtēts pasākuma CO2 emisiju kopējais apjoms. Šim nolūkam top Klimata kalkulators svētku organizatoriem. Abi jaunizveidotie digitālie rīki varēs tikt izmantoti arī pēc Svētkiem – skolās, interešu izglītības iestādēs un organizējot liela mēroga pasākumus citviet.

Pasaules Dabas fonds arī savā ikgadējā konkursā “Klimata vēstnieks 2020” šogad godinās jauniešus, lai izceltu ikdienā atbildīgākos.

“Jau šobrīd vēlamies pateikt paldies 2015. gada dziesmusvētku kora konkursa laureātam, Jelgavas 4. vidusskolas meiteņu koris “Spīgo” par iesaisti šajā projektā un atsaucību, ierakstos Klimata vēstnieku aicinājumu!” akcentē Pasaules Dabas fonda izglītības projektu vadītāja Elīna Pēkšēna.

No 2020. gada 6. līdz 12. jūlijam Rīgā notiks XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki. Plānots, ka tajos piedalīsies vairāk nekā 35 000 dalībnieku no Latvijas un ārvalstīm. Svētku laikā notiks 60 pasākumi, to vidū 40 bezmaksas un 20 ar ieejas biļetēm, pārstāvot visas kultūrizglītības nozares.

XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku rīkotājs – Valsts izglītības un satura centrs.
Svētku lieldraugs – Swedbank.
Svētkus atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds un Valsts kultūrkapitāla fonds.